Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej

 

Beneficjent, firma Xogo Sp. z o.o., realizuje projekt pt. „ Wdrożenie nowatorskiej metody suszenia osadów ściekowych z wykorzystaniem ciepła odpadowego szansą na rozwój firmy XOGO” współfinansowany ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego, 2014-2021 w ramach schematu Technologie przyjazne środowisku – Green growth.

Dofinasowanie Projektu: 518 351,83 EUR

Wartość Projektu: 6 569 430,00 PLN

Przedmiotem projektu jest inwestycja w OZE oraz środki trwałe, a także przeprowadzenie prac rozwojowych, które przyczynią się do zastosowania w XOGO technologii przyjaznych środowisku oraz innowacyjnej technologii suszenia osadów ściekowych z wykorzystaniem ciepła odpadowego i ciepła pozyskanego ze spalenia biomasy pozyskiwanej z pofermentu biogazowni. Podejmowane działania przyczynią się do osiągnięcia założonego celu jakim jest poniesienie poziomu konkurencyjności i innowacyjności XOGO Sp. z o.o. Osiągnięcie celu możliwe będzie dzięki realizacji zakresu rzeczowego projektu oraz działań towarzyszących. Ponadto cel projektu wpisuje się w cele i założenia schematu Technologie przyjazne środowisku, które ukierunkowane są na zwiększenie konkurencyjności z wykorzystaniem rozwiązań technologicznych  przyjaznych środowisku.

Projekt zostanie zrealizowany w ramach 4 zadań tworzących spójną i logiczną całość, w okresie od 01.01.2023 r. do 30.09.2024 r.

W ramach pierwszego zadania XOGO zrealizowało budowę obiektu techniczno- produkcyjnego, niezbędnego do umieszczenia w nim nabywanej w ramach projektu infrastruktury towarzyszącej, które stworzyły spójny ciąg technologiczny, niezbędny do spełnienia założeń projektu.

Stworzono zaplecza lokalowe w ramach  tego zadania, aby z pełną skutecznością wdrożyć autorską, innowacyjną technologię suszenia osadów ciepłem odpadowym i świadczyć na jej podstawię usługę utylizacji oraz rozpocząć produkcję biomasy na cele energetyczne.

Zadanie zostało zrealizowane w terminie 01.06.2021 – 30.09.2024 r.

W ramach tego zadania XOGO  zdobyło dokumenty administracyjne niezbędne do rozpoczęcia prac budowlanych, tj. decyzje o środowiskowych uwarunkowaniach oraz pozwolenia na budowę.

W ramach zadania zakupione zostały: ROBOTY I MATERIAŁY BUDOWLANE, które obejmują:

– Budynek produkcyjno-techniczny o pow. 825m2

– Drogę oraz plac manewrowy z oświetleniem 2500m2

– Kanalizację odciekową oraz zbiornik odciekowy

– Prace projektowe, w tym operat strażacki

– Rozbudowę monitoringu

Poniesione w ramach zadania wydatki obejmujące prace i materiały budowlane są uzasadnione i racjonalne, a ich wartości zostały realnie oszacowane na podstawie cen rynkowych i wstępnego kosztorysu.

Wszystkie poniesione wydatki związane z realizacją niniejszego zadania były niezbędne do osiągnięcia celów projektu oraz jego rezultatów.

 W ramach drugiego zadania zakupione zostały środki trwałe mające na celu stworzenie zaplecza technicznego dla zastosowania innowacyjnej technologii suszenia osadów ciepłem odpadowym, a w jej efekcie zaoferowanie usługi utylizacji osadów oraz produktu, jakim jest biomasa na cele energetyczne.

Dodatkowo z uwagi na specyfikę projektu i wdrażanych rozwiązań konieczne było pozyskanie decyzji środowiskowej na eksploatację zainstalowanej suszarni. O pozwolenie  na przetwarzanie odpadów firma wystąpi w 10/2024 Posiadanie wskazanych dokumentów pozwoli na prawidłowe wdrożenie produktu i usługi do oferty firmy oraz rozpoczęcie produkcji oraz świadczenia usługi bezpośrednio po zakończeniu realizacji projektu.

Zadanie zostało zrealizowane w terminie:

01.10.2021 – 30.09.2024 r.

W ramach zadania zakupione zostały:

Środki trwałe:

– Suszarnia osadów zostanie wykorzystana do wdrożenia innowacyjnej, autorskiej technologii, utylizacji osadów oraz uzyskiwania w efekcie biomasy na cele energetyczne,

– Ładowarka teleskopowa będzie służyć do umieszczania osadów ściekowych w świetle suszarni.

-Zakup Wagi 60 ton ciężarowej wykorzystywanej do ważenia ilości osadów przywożonych z oczyszczalni ścieków jak i ilości wytwarzanej biomasy XOGO zrealizowała z własnych środków.

Każda ze wskazanych maszyn/urządzeń została przyjęta odrębnym OT i wpisana jako osobny środek trwały w Ewidencji środków trwałych. Poniesione w ramach zadania wydatki są uzasadnione i racjonalne, a ich wartości zostały realnie oszacowane na podstawie cen rynkowych i szacowania ofert.

 

W ramach trzeciego zadania została zakupiona instalacja fotowoltaiczna (1 szt.), która umożliwi zastosowanie technologii przyjaznej środowisku. Zakup był niezbędny do prawidłowego wdrożenia technologii przyjaznych środowisku oraz osiągnięcie wskaźników związanych z ograniczeniem zużycia energii elektrycznej oraz emisji CO2. Instalacja fotowoltaiczna została wykorzystana jako jedno ze źródeł

zasilania suszarni. XOGO wytwarza energię elektryczną na potrzeby funkcjonowania biogazowni oraz dostarcza energię do dostawcy. Zasilanie suszarni spowodowałoby, że biogazownia oddawałaby do sieci mniejsze ilości energii co wiązałoby się ze wzrostem produkcji w standardowy sposób zwiększając emisję CO2. Dzięki innowacyjnej technologii oraz poprzez zastosowanie instalacji fotowoltaicznej możliwe jest zmniejszenie tego ubytku do minimalnego poziomu.

Zakupiona w ramach zadania instalacja OZE wpłynie na ograniczenie zużycia energii elektrycznej oraz emisji szkodliwego dla środowiska dwutlenku węgła (CO2).

XOGO zleciło wykonanie analizy oszczędności energii elektrycznej w związku z budową instalacji PV. W wyniku analizy określono założenia dotyczące instalacji oraz wartości docelowe dla wskaźników środowiskowych projektu.

Zadanie zostanie zrealizowane w terminie

01.01.2022 – 30.09.2024 r.

Instalacja fotowoltaiczna została umieszczona na budynku produkcyjno-technicznym w Kuźnicy Czarnkowskiej, gdzie zostały ulokowane środki trwałe. Instalacja została przyjęta odrębnym OT i została wpisana jako osobny środek trwały w Ewidencji środków trwałych.

Poniesiony w ramach zadania wydatek jest uzasadniony i racjonalny, a jego wartości zostały realnie oszacowane na podstawie cen rynkowych i szacowania ofert. Poniesiony wydatek związany z realizacją niniejszego zadania jest niezbędny do osiągnięcia celów projektu oraz jego rezultatów.

 

W ramach ostatniego zadania przeprowadzone zostały prace rozwojowe, których celem było określenie optymalnych parametrów suszenia osadów ściekowych oraz granulacji.

W ramach zadania przeprowadzono prace rozwojowe w zakresie:

– optymalizacji procesu suszenia,

– agregacji (granulacji).

Podmiot, któremu zostały zlecone prace B+R musiał posiadać w swoich zasobach kadrowych wyszkolony, wyspecjalizowany personel. Pracownicy musieli posiadać wiedzę, kompetencje oraz wykształcenie zbieżne lub powiązane wytwarzaniem biomasy, procesami odwadniania/suszenia.

Jednostka badawczo-rozwojowa dysponowała odpowiednimi zasobami technicznymi niezbędnymi do przeprowadzenia wszystkich badań.

Zadanie zostało zrealizowane w terminie:

01.04.2022 – 30.09.2024 r.